کدینگ تئوری مدیریت

روشی جدید در یادگیری تئوری مدیریت

شرایط اعطای جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان به دانشجویان مستعد

بنیاد ملی نخبگان به منظور حمایت از دانشجویان صاحب استعداد برتر در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز فناوری کشور، اعطای جایزه‌های تحصیلی به دانشجویان مستعد را در سال 1386 به تصویب رساند و پس از آن در راستای اجرای سند راهبردی کشور در امور نخبگان و همچنین به منظور هدایت هدفمند دانشجویان و تعریف جدیدتری از روابط بنیاد، دانشگاه و دانشجو برای اختصاص مناسب و شایسته این جوایز، مشمولان، جوایز و شرایط اعطای آن را در اردیبهشت ماه سال جاری(1393 ) مورد بازنگری قرارداد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، هدف از اعطای جوایز تحصیلی به دانشجویان مستعد، هدایت این دانشجویان در زمینه‌های تخصصی فعالیت‌های علمی خود، پشتیبانی از فعالیت نخبگانی دانشجویی در سطح مؤسسه‌ها و دانشگاه­های ‌کشور، رفع موانع پیشرفت اجتماعات نخبگانی دانشجویی و رشد تدریجی و پیوسته دانشجویان مستعد در مسیر نخبگی در محیط دانشگاه و در کنار استادان خود است.

بنیاد ملی نخبگان سعی ­کرده تا در ارائه جوایز تحصیلی خود، گروه وسیع­تری از دانشجویانی را که در طول تحصیل از خود توانمندی نشان می­‌دهند، زیر چتر حمایتی خود قرار دهد.

توجه به دانشگاه محوری، استاد محوری و شاگرد پروری و فعالیت دانشجو زیر نظر استاد در دانشگاه از نکاتی است که مد نظر بنیاد ملی نخبگان در اعطای جوایز تحصیلی به دانشجویان مستعد است. در این طرح حمایتی، فرهنگ کار و تلاش توسط دانشجویان و تشویق آن­ها در این زمینه مورد توجه بنیاد بوده و دانشجویان مستعد هرساله در مقاطع مختلف تحصیلی با توجه به توانمندی­شان ارزیابی می­‌شوند.

انواع جوایز تحصیلی

جوایز تحصیلی به دانشجویان مستعد در چهار دسته آموزش، پژوهش، فناوری و فرهنگ و هرکدام به نام یکی از دانشمندان اسلامی- ایرانی اعطاء می­‌شود.

جایزه آموزش با هدف تسهیل مسیر آموزشی و هدایت دانشجویان برای ورود به عرصه آموزش و جایزه پژوهش برای هدایت دانشجویان در مسیر پژوهشی در دانشگاه اعطاء می­‌شود. هم­چنین جایزه فناوری به منظور هدایت دانشجویان به عرصه کارآفرینی و نوآوری و جایزه فرهنگ در جهت ارتقای فرهنگ اسلامی- ایرانی، تقویت هویت ملی و رفع نیازهای مادی و اجتماعی دانشجویان درنظرگرفته شده است.

مشمولان جایزه‌های تحصیلی

دانشجویانی که می­‌توانند مشمول جوایز تحصیلی قرار گیرند، شامل برگزیدگان المپیادهای ملی دانش­‌آموزی و دانشجویی، برگزیدگان آزمون­های سراسری در مقاطع مختلف تحصیلی، دانشجویان ممتاز مؤسسه­‌ها، برگزیدگان جشنواره‌های علمی، پژوهشی و فناورانه مورد تأیید بنیاد، برگزیدگان مسابقه‌های قرآنی، برگزیدگان هنری و ادبی، برگزیدگان مسابقه‌های ملی مهارت و مخترعان برگزیده است.

جوایز تحصیلی با توجه به زمینه و مقطع تحصیلی به دانشجویان مستعد متفاوت است

جوایز اعطایی به دانشجویان مستعد با توجه به زمینه­‌های آموزش، پژوهش، فناوری و فرهنگ و هم­چنین مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری متفاوت است.

در جایزه آموزش که هدف تسهیل مسیر آموزشی و هدایت دانشجویان برای ورود به عرصه آموزش است، تسهیلاتی برای توانمندسازی آموزشی آنها از جمله فراهم­آوردن شرایط حضور در کارگاه­های آموزشی، کلاس­های زبان و رایانه و اعتبار آموزش­یاری در نظر گرفته شده است. برای اعطای اعتبار آموزش‌یاری، دانشجو باید از سوی یکی از اعضای هیات علمی مؤسسه متبوع برای دستیاری آموزشی و عقد قرارداد مورد تأیید بنیاد پذیرش دریافت کند.

در جایزه پژوهش نیز تسهیلاتی برای ارتقای ارتباطات علمی دانشجویان مانند اشتراک نشریات علمی داخلی و خارجی، عضویت در انجمن­های علمی و خرید کتاب درنظرگرفته شده است. حمایت از دانشجویان مستعد در اجرای پایان­ نامه، شرکت در همایش­های علمی و تشکیل هسته­‌های پژوهشی دانشجویی و اختصاص اعتبار پژوهش­یاری برای اجرای پروژه­‌های تحقیقاتی با استادان در دانشگاه بخش دیگری از جایزه پژوهش است. اعطای اعتبار پژوهش­یاری به همکاری دانشجو در یکی از طرح‌های پژوهشی مصوب اعضای هیات علمی مؤسسه متبوع برای دستیاری پژوهشی و عقد قرارداد مورد تأیید بنیاد وابسته است. هم­چنین پرداخت اعتبار هسته پژوهشی دانشجویی، منوط به تشکیل و فعالیت گروه پژوهشی دانشجویی مطابق مقررات مؤسسه متبوع است. هم­چنین حمایت بنیاد از دانشجویان برای استفاده از فرصت­های مطالعاتی داخلی و خارجی در مجموعه جوایز پژوهشی ارائه می­‌شود.

پیوند دانشجویان مستعد با صنعت

جایزه فناوری در راستای کارآفرینی و نزدیکی بیشتر دانشجویان با فضای صنعت و کسب و کار پیش­‌بینی شده است. به همین منظور تسهیلاتی برای ایجاد هسته فناوری و کارآفرینی و تشکیل شرکت زایشی از مؤسسه متبوع اعطا می­‌شود. توانمندسازی دانشجویان مستعد و حمایت از آنان برای شرکت در دوره­‌های کارآفرینی، تجاری­‌سازی و حقوق مالکیت معنوی بخش دیگری از جایزه فناوری است.

اعتبار فن­‌یاری که به منظور انجام پروژه­‌های کارآفرینی و فناورانه مشترک با استادان در دانشگاه اعطا می­‌شود، از دیگر جوایز در حوزه فناوری است و دانشجو باید در یکی از شرکت‌های زایشی مؤسسه متبوع برای دستیاری فناورانه و عقد قرارداد مورد تأیید بنیاد، پذیرش بگیرد.

جوایز متعددی نیز در قالب جایزه فرهنگ به دانشجویان مستعد اعطا می­‌شود که از آن جمله می­‌توان به ودیعه اجاره مسکن به دانشجویان متأهل، هدیه ازدواج، کمک هزینه سفرهای زیارتی- فرهنگی و راتبه سالانه اشاره کرد. البته میزان راتبه سالانه با توجه به مقطع تحصیلی دانشجو متفاوت است و در ازای کار دانشجویان در مؤسسه متبوع پرداخت می­‌شود.

فرایند دریافت جوایز تحصیلی

دانشگاه­ها و مؤسسات کشور هر ساله فهرستی از دانشجویان برتر خود را که مشمول شرایط دریافت جایزه تحصیلی هستند، برای بنیاد ملی نخبگان ارسال می­‌کنند. بنیاد نیز پس از بررسی‌ و ‌تطبیق آن با شرایط دریافت­‌کنندگان، مشمولان نهایی را برمی­‌گزیند و جوایز را به آنان اعطا می­‌کند.

طراحی و اجرا: پیشروسافت