کدینگ تئوری مدیریت

روشی جدید در یادگیری تئوری مدیریت

زمان اعلام نتایج اولیه آزمون دکترای سال 1393 دانشگاه آزاد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه‌های دولتی و آزاد فقط توان پذیرش ۵ درصد از داوطلبان آزمون دکتری را دارند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در نشست خبری پیرامون آزمون دکترای تخصصی این دانشگاه گفت: نوبت اول و دوم آزمون دکترای تخصصی دانشگاه آزاد روز پنجشنبه 24 بهمن 92 برگزار شد.

وی در مورد تعداد شرکت کننده‌های دوره دکترای تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: بیش از 70 هزار نفر در این آزمون شرکت کردند که در حدود 37 درصد زنان و 63 درصد آن را مردان به خود اختصاص دادند.

میرزاده افزود: تعداد رشته‌های دوره دکترا 196 رشته است که نسبت به سال گذشته 20 رشته افزایش داشته است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: تعداد رشته‌محل‌ها 408 رشته‌محل است که نسبت به سال گذشته 39 رشته‌محل افزایش داشته است.

وی افزود: مسن‌ترین شرکت‌کننده آزمون دکترای امسال مردی 77 ساله است که متقاضی رشته جغرافیای سیاسی و جوان‌ترین آنان مردی 21 ساله متقاضی رشته معماری است.

میرزاده تصریح کرد: یکی از برنامه‌های ما ایجاد دوره دکترای پژوهش‌محور است که بتواند پاسخ مناسبی به نیازهای پژوهشی کشور بدهد که این طرح در دست بررسی است و در زمان مناسب عملیاتی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در آزمون دکترای دانشگاه آزاد بیش از 70 هزار نفر ثبت‌نام کردند که امیدواریم پس از برگزاری آزمون بتوانیم بالغ بر 5 هزار نفر دکترای تخصصی در سطح کشور جذب کنیم.

میرزاده خاطرنشان کرد: این آزمون در تهران و 10 حوزه امتحانی در کشور برگزار می‌شود.

وی افزود: حدود هشت هزار نفر از این شرکت‌کنندگان در این آزمون پذیرش و 2200 نفر در نوبت اول برای ادامه روند فعالیت دعوت می‌شوند.

میرزاده تصریح کرد: در بخش بدون آزمون نیز یک هزار و 300 نفر شرکت که 550 نفر پذیرش خواهند شد.

وی اضافه کرد: کل پذیرش دانشجویان در دانشگاه آزاد و دولتی کم‌تر از 17 هزار نفر است واین در حالی است که 330 هزار نفر متقاضی در بحث دکترای تخصصی داریم.

رئیس دانشگاه آزاد گفت: بحث دکترای تخصصی با دکترای حرفه‌ای متفاوت است و این دو نباید با هم اشتباه گرفته شوند.

وی خاطرنشان کرد: در کل کشور 5 تا 6 درصد متقاضیان پذیرش می‌شوند که این ضعف بزرگی در این رابطه است و باید راهی برای حل این مشکل پیدا کرد.

میرزاده ادامه داد: دانشگاه آزاد برای ایجاد ظرفیت بیشتر و جلوگیری از خروج دانشجویان از کشور برنامه‌هایی دارد که امیدواریم بتوانیم آن را اجرایی کنیم.

وی تصریح کرد: یکی از این برنامه‌ها بحث دکترای پژوهش‌محور است و امیدواریم بتوانیم از بهمن دکترای پژوهش‌محور را به ظرفیتی که اعلام شد اضافه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: بحث توسعه کیفی دانشگاه یکی از برنامه‌های ماست و قصد داریم به سرعت ظرفیت دکترای تخصصی را با روش‌های امکان‌پذیر افزایش دهیم.

رئیس دانشگاه آزاد در ادامه گفت: در مورد نتایج آزمون دکترا امیدواریم بتوانیم تا خرداد ماه اعلام نتیجه کنیم و نتایج نهایی آن هم احتمالا در اواسط شهریور اعلام خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد و دانشگاه دولتی توان پذیرش بیشتر از 5 یا 6 درصد از شرکت‌کنندگان را ندارند و در این بحث باید راه‌حلی پیدا کرد.

میرزاده خاطرنشان کرد: چالش‌های عمده این فرآیند به مصوبه‌های پیش‌رو و قسمتی هم به بحث مشکلات دانشگاه برمی‌گردد.

رئیس دانشگاه آزاد ادامه داد: ما برای گرفتن اساتید دو سال است که منتظر مجوزهای لازم هستیم که امیدواریم این مشکلات برطرف شود.

میرزاده خاطرنشان کرد: با تغییری که در وزارت علوم حاصل شده قول این به ما داده شده است که مجوزهای لازم را بدهند.

وی ادامه داد: از مسئولین وزارت علوم خواهش می‌کنم که کمک کنند بتوانیم جوان‌های بیشتری را جذب کنیم و مانع خروج انها به خارج از کشور شویم.

رئیس دانشگاه آزاد افزود: 46 هزار پرونده برای گرفتن ارز برای خارج شدن از کشور وجود دارد و البته خیلی‌ها خودشان ارز را تهیه می‌کنند و این نشان‌دهنده جمعیتی است که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند و این ضربه بزرگی به اقتصاد کشور است و همچنین مشکلات فرهنگی و اجتماعی نیز ایجاد می‌کند و با این وجود کشور در یک برنامه درازمدت از ژن‌های باهوش تخلیه می‌شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: سالانه 330 هزار نفر متقاضی کنکور دکتری در کشور داریم که از این تعداد 6درصد در دانشگاه‌های دولتی و آزاد اسلامی پذیرفته می‌شوند.

به گفته میرزاده 17 درصد از متقاضیان دکتری در کنکور پذیرفته می شوند که از این تعداد 5 هزار نفر در دانشگاه آزاد اسلامی و 12 هزار نفر در دانشگاه‌های دولتی به تحصیل مشغول می‌شوند.

وی در خصوص ظرفیت پذیرش کنکور کارشناسی ارشد نیز گفت: سالانه حدود 900 هزار نفر متقاضی ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستند که از این تعداد 140 هزار نفر در دانشگاه آزاد و 120 هزار نفر در دانشگاه‌های دولتی یعنی حدود 30درصد داوطلبان پذیرفته می‌شوند.

میرزاده با اعلام این نکته که عدم پذیرش داوطلبان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری باعث ایجاد پتانسیلی برای خروج متقاضیان ادامه تحصیل از کشور می‌شود، ادامه داد: براساس آمار منتشر شده 150 هزار پرونده خروج از کشور برای ادامه تحصیل تشکیل شده است.

میرزاده تصریح کرد: اکثر این دانشجویان نزدیک به24 سال در کشور بوده اند و از اقتصاد کشور استفاده کرده‌اند ولی برای ادامه تحصیل مجبور به خروج از کشور می‌شوند که این برای کشور آثار نامطلوبی دارد و هزینه‌های اقتصادی آن در حد هزینه‌های جنگ تحمیلی است.

وی تصریح کرد: در کشور آمریکا حساب کرده‌اند که 5 میلیون دلار برای یک دانشجو تا رشته دکترای تخصصی هزینه دارد یعنی اگر یک دانشجو برای رشته دکترای تخصصی به آمریکا برود این دانشجو برای آنها 5 میلیون دلار ارزش دارد که امیدواریم بتوانیم با مقرراتی که تنظیم می‌کنیم جلوی این ضرر بزرگ را بگیریم.

رئیس دانشگاه آزاد تصریح کرد: کیفیت آموزشی در ایران به طور متوسط خوب است و تولید بیش از 1.5 درصد علم جهان نشان‌دهنده این موضوع است.

میرزاده با اشاره به اینکه خانواده‌ای که دانشجو داشته باشد از نظر فرهنگی، اجتماعی، بهداشت و … در جایگاه بهتری قرار دارند، اضافه کرد: باید در کشور زمینه‌هایی را ایجاد کنیم که دانشجویان بتوانند راحت‌تر ادامه تحصیل دهند و همچنین زمینه اشتغال را افزایش دهیم که همه جوانان و مردم نخواهند به سمت گرفتن مدرک دکترا پیش بروند.

وی  در خاتمه پیرامون برخورد سلیقه ای در بحث مصاحبه‌ها افزود: ملاک اصلی برای پذیرش در دانشگاه آزاد آزمون کتبی است و نسبت این مورد به مصاحبه 75 به 25  درصد است که البته من معتقدم بیشتر باید روی آزمون کتبی تأکید کرد.

براساس این گزارش، ناصر اقبالی رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد نیز در این نشست خبری پیرامون گفت: صبح پنجشنبه 19 هزار و 270 داوطلب در آزمون دکترای این دانشگاه شرکت کردند.

اقبالی افزود: بعد از ظهر پنجشنبه 24 بهمن 17 هزار و 243 نفر در آزمون شرکت داشتند.

وی خاطرنشان کرد: در نوبت صبح جمعه 25 بهمن 18 هزار و 289 داوطلب و در نوبت بعدازظهر این روز 15 هزار و 953 داوطلب در آزمون شرکت دارند.

اقبالی ادامه داد: بیشترین داوطلب‌ مربوط به صبح پنجشنبه است و حوزه تهران به تنهایی حدود 40 درصد ظرفیت کشور را به خود اختصاص داده است.

وی در خاتمه افزود: 33 هزار نفر داوطلب در حوزه امتحانی تهران شرکت می‌کنند.

طراحی و اجرا: پیشروسافت