کدینگ تئوری مدیریت

روشی جدید در یادگیری تئوری مدیریت

زبان عمومی کارشناسی ارشد

آشنایی با درس زبان انگلیسی در کنکور ارشد : 

سوالات زبان انگلیسی در تمام رشته ها و گرایش­ها در کنکور کارشناسی ارشد به دو گروه زبان عمومی و زبان تخصصی تقسیم­ بندی می­شود که سهم هرکدام از آن­ها 15 سوال می­ باشد.

در قسمت زبان عمومی ، ۱۰ سوال ابتدایی مربوط به واژگان (Vocabulary) است و 5 وسوال دیگر این بخش سوالات گرامر می­ باشد که به نام Cloze Test مطرح می شود.

در ادامه 15 سوال تخصصی وجود دارد که با نام Reading Comprehension مطرح می شوند. این سوالات متناسب با هر رشته امتحانی طراحی می­شوند که عموما مبتنی بر 3 متن تخصصی است و هر متن دارای 5 سوال می­باشد. البته این امر همیشه صادق نیست و در بعضی سال ها شاهد وجود 2 متن و یک پاراگراف با جاهای خالی هم بوده ایم.

این روند از سال 87 به بعد مشخص شد و در سال های قبل از آن هر ساله ساختار طراحی سوالات به شکل متفاوتی بود. لذا در بررسی هایمان ما همواره از سال 87 به بعد را در نظر میگیریم.

هر ساله کنکور ارشد در 6 نوبت صبح و بعدازظهر روز های چهارشنبه ، پنج شنبه و جمعه برگزار می گردد.

سوالات زبان عمومی یعنی 15 سوال اول(واژگان و گرامر) هر یک از این گروه ها با هم یکسان است ، یعنی در گروه چهارشنبه صبح که برای مثال مجموعه مدیریت همزمان با مهندسی مکانیک برگزار می گردد ، سوالات زبان عمومی این دو رشته با هم یکسان است. یکی از دلایلی هم که عمدتاً سوالات زبان نسبت به سوالات دروس دیگر در کنکور ارشد از غلط های املایی و علمی کمتری برخوردار است همین نظارت بیشتر روی سوالات است.

قسمت واژگان : 

برای کسب آمادگی مطلوب در پاسخ گویی به سؤالات لغت، باید گنجینه ای غنی از لغات متداول زبان انگلیسی در اختیار داشته باشید. بطور قطع و یقین هیچ منبعی که در برگیرنده ی کلیه ی نکات برای آمادگی داوطلب در آزمون کارشناسی ارشد باشد، وجود ندارد. بی منبعی در این زمینه، داوطلبان را به سمت مطالعه کتب مربوط به آزمونهای تخصصی زبان ( آیلتس، تافل و … ) می کشاند. البته مطالعه این کتب، بی تاثیر نیست ولی بسیار وقتگیر است. پس در گام اول، ما به منبعی احتیاج داریم که چکیده ی همه ی منابع موجود در بازار باشد. در جزوه ای که توسط   دکتر میری آماده شده است لغات کلیدی تمامی منابع فوق + لغات پرتکرار 7 سال اخیر زبان عمومی کنکور ارشد گرد آوری شده و شما را از خواندن کتاب ها و منابع دیگر بی نیاز می کند.

 گرامر : 

این بخش به دلیل محدود بودن مباحث آن نسبت به بخش قبل بسیار ساده ­تر است. در این بخش داوطلب کنکور باید قوائد عمدتا ساده مربوط به گرامر در زبان انگلیسی را به طور کامل مسلط باشد. مثلا 12 حالت زمانی در این زبان را مسلط باشد. بدین منظور کتاب گرامر چاپ دانشگاه کمبریج انگلستان کمک به سزایی در یادگیری قوانین زبان انگلیسی خواهد کرد.

درك مطلب : 

15 سوال درک مطلب نیز که از آن به بخش زبان تخصصی نام می بریم را می­توان راحت­تر نسبت به بخش­های قبلی پاسخ داد به دلیل این­که می توان گفت جواب بیشتر سوال های پرسیده شده در خود همان متن آمده است. بدین منظور تنها کافی است که پس از خواندن با دقت سوال از تکنیک هایی چون Skimming و Scanning، محل دقیق جواب را پیدا کرد. اما قبل از همه این مسائل آشنایی با لغات تخصصی رشته خود تاثیر زیادی در پاسخگویی صحیح خواهد داشت.تمام تکنیک های مربوط به پاسخگویی سوالات درک مطلب به طور کامل در ماه های آینده در سایت قرار میگیرد.

طراحی و اجرا: پیشروسافت