کدینگ تئوری مدیریت

روشی جدید در یادگیری تئوری مدیریت

آزمون GRE

دانشگاه های آمریکا و برخی از دانشگاه‌های بسیار معتبر کشورهای دیگر ( عمدتا کانادا و بخش ریاضی آن در ترکیه ) نمره‌ی این آزمون را به عنوان یکی از مدارک درخواست پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد ، دکترا و بالاتر ملاک قرار می دهند . این آزمون به دو صورت ورقه‌ای ( Paper base ) و کامپیوتری ( Computer base ) برگزار می‌شود که نوع کامپیوتری آن در ایران برگزار نمی‌شود. نوع ورقه ای سالی سه بار برگزار می شود ، یک بار در اکتبر و یک بار در نوامبر و یک بار هم در فوریه . تعداد شرکت کننده در این امتحان دارای محدودیت نبوده و ثبت نام در این آزمون می تواند از طریق سایت موسسه ETS انجام پذیرد . نمرات این آزمون تقریبا 45 روز پس از برگزاری آماده خواهد شد و لازم به ذکر است جهت ارسال نمرات به دانشگاه تا 4 دانشگاه رایگان می باشد در صورت ماندن برای پس از برگزاری رایگان نخواهد بود .

نوع عمومی آزمون جی آر ای ( GRE General ) ورقه‌ای ( Paperbase ) شامل سه بخش می‌باشد :

  • 1 . Quantitative ( ریاضیات )
  • 2 . Verbal ( واژگان )
  • 3 . Analytical Writing ( بخش نوشتاری )

بخش ریاضیات این آزمون بسیار ساده و چیزی بیش از کتاب‌های دبیرستان نیست . شاید یک دانش آموز خوب سوم راهنمایی هم بتواند به راحتی به سوالات آن پاسخ دهد . نمره این بخش از 800 ( ورژن جدبد 170 ) می‌باشد که معمولا اکثر افرادی که در این آزمون شرکت می کنند این نمره را کسب می کنند . بیشترین نکته این بخش دقت زیاد و سرعت عمل می باشد .

توصیه به کسانی که به دنبال بورس‌های تحصیلی می‌باشند : گرفتن نمره کمتر از 170 نشان می‌دهد که شما خیلی هم با دقت نیستید . لذا خواندن این بخش حتما توصیه می شود . حتما چند دوره از آزمون های قبلی را تست بزنید تا کاملا به نوع سوالات آشنا شوید و تعداد اشتباهات خود را کاهش دهید و سرعتتان در زدن تستها افزایش پیدا کند . همچنین در بسیاری از دانشگاه هایی که نمره GRE برای آنها اهمیت دارد ، برای مجموع نمره ریاضیات و واژگان حد نصابی مانند 1100 ، 1200 ، 1250 ، و حتی بیشتر یعنی 1350 نیز تعیین می شود . پس سعی کنید که بخش ریاضیات را از دست ندهید . البته با تغییراتی که در آزمون GRE از August 2011 اعمال گشت ، پایه نمرات نیز تغییر کردند ، ملاک جدید نمرات بین 170 – 130 می باشد . ولی کماکان نمره ها هم به صورت معیار قدیمی و هم به صورت معیار جدید در کارنامه ثبت می شود .

بخش ریاضیات ( Quantitative ) :

سوالات مربوط به آزمون جدید 2 سری سوال 25 تایی است که در 35 دقیقه باید پاسخ داده شود ، همچنین استفاده از ماشین حساب ساده در آزمون نوع جدید مجاز می باشد ، ماشین حساب توسط سازمان سنجش در اختیار داوطلبین قرار می گیرد . در آزمون نوع قدیم معیار براین اساس بود که اگر 2 یا حتی در برخی آزمون ها تا 4 غلط نیز داشتید نمره شما 800 بود . بخشی که در این آزمون امکان غلط زدن را افزایش می دهد مربوط به بخش سوالات نموداری است که در این بخش یک نمودار داده شده و از شما چند سوال پرسیده می شود . در این بخش دقت بیشتری لازم می باشد ( خیلی از دوستان سوالات نموداری را بعد از پاسخ به سایر سوالات جواب می دهند ) .

بخش واژگان ( Verbal ) :

تمام این آزمون بخش واژه آن است که نیاز به دانش بسیار بالایی از دایره لغات پیچیده ای دارد که بعضا معانی پارسی آن نیز به گوش ما نخورده است . سوالات این بخش 5 گزینه ای است و نمره منفی ندارد . موفقیت در این بخش نیز دور از دسترس نیست . ولی نیاز به زمان نسبتا زیادی دارد . این بخش شامل 2 سری سوال 25 تایی می باشد کسب نمره بالای 400 از 800 در این آزمون واقعا خوب است و شما با کسب مجموع 1200 حتی در 10 دانشگاه اول آمریکا نیز شانس خواهید داشت .

»»» هر کدام از این 25 سوال در 3 فرم زیر می باشند :

1 . بخش جای خالی ( عادی ) ( 8 سوال ) : یک جمله نسبتا پیچیده داده می شود و یک ، دو و یا سه جای خالی را باید با گزینه ها پر کنید

2 . بخش پر کردن جا خالی با دو مترادف ( 4-5 سوال ) : یک جمله ی نسبتا پیچیده را باید با دو کلمه ی مترادف پر کنید

3 . بخش خواندن ( 12-13 سوال ) : در این بخش پنج یا شش متن نسبتا پیچیده داده می شود که باید با توجه به آنها به سوالات پاسخ دهید

بخش نوشتاری ( Analytical Writing ) :

شامل نوشتن 2 انشا می باشد . هر انشاء دارای 30 دقیقه زمان است ( مجموعا 60 دقیقه ) . در بخش اول به شما یک موضوع داده می شود که به مراتب از موضوعات تافل مشکلتر است و باید برای آن بنویسید . تحلیل دقیق موضوع ، گرامر نسبتا پیچیده ، تعداد لغات و… در این بخش بر روی نمره شما تاثیر بسزایی دارند . نمره این بخش نیز از 6 محاسبه می شود که نمره 4 واقعا خوب است و گرفتن آن از معادل تافل آن سخت تر است . البته لازم به ذکر است که کسانی هم بوده اند که نمره این بخش آنها از تافل ( TOEFL ) بیشتر بوده که احتمالا تصادفی بوده است . در بخش دوم ، در حدود چند خط یک موضوعی توضیح داده می شود . این موضوع ظاهرا منطقی به نظر می رسد ولی در اصل اینطور نیست و دارای اشکالاتی است که شما باید آنها را بسط دهید . یک مژده بسیار خوب این است که از آنجاییکه ما ایرانیها فقط یاد گرفته ایم از یک کار خوب فقط جنبه های کوچک منفی آن را پیدا کنیم و بکوبیم ، از این رو در این بخش نیز جزو شرکت کننده های موفق هستیم . البته پیدا کردن بخش های منفی آن نیز کار سختی نیست .

زمان مناسب برای آزمون جی آر ای عمومی ( GRE General ) :

در مورد زمان این آزمون نیز سعی کنید تا قبل از آبان ماه این کار را انجام دهید . اگر این آزمون را در اواخر شهریور بدهید کاملا مطمئن است ، چرا که دانشگاه های خوب ( یا برخی دانشگاه هایی که می خواهند خود را در زمره دانشگاه های خوب قرار دهند ) برای بورس تحصیلی موعد نهایی 15 دسامبر و حتی برخی 1 دسامبر نیز دارند . ببینید دوستان اگر رزومه خوبی دارید که احساس می کنید دانشگاه های با رتبه 1 تا 50 آمریکا به شما بورس تحصیلی می دهند این آزمون را فراموش نکنید ، به عنوان نمونه برای کسی که معدل لیسانس بالای 16 و 17 و معدل ارشد بالای 17 و 17.5 دارد و حداقل یک مقاله در مجلات ISI یا مجلات خوب خارجی چاپ یا حتی در حال چاپ دارد ، این آزمون اکیدا توصیه می شود . همچنین برای این دوستان نمره عالی تافل نیز بسیار بسیار توصیه می شود . دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته الکترونیک فارغ التحصیل از شریف با معدل لیسانس و ارشد 17.5 و 18.5، چند مقاله قوی ISI و حل تمرین های متعدد در این دانشگاه + 6 توصیه نامه از اساتید خوب شریف مانند دکتر رشیدیان تنها به دلیل نمره پایین تافل و GRE از دانشگاه جرجیا تک آمریکا رد شد . البته چند تا از اساتید این دانشگاه به او قول دادند که به شرط تافل و GRE به او بورس تحصیلی را بدهند . ولی کسی با این رزومه خود را برای آزمون های زبان معطل نمی کند و دانشگاه دیگری را انتخاب می نماید. تمام این مطالب برای این است که یک تعادل نسبی باید در تمام مراحل این پروسه رعایت شود . عزیزان یک دانشجوی خوب لازم نیست که 10 تا مقاله در مجله چاپ کند . بالعکس این مسئله نیز صادق است یعنی تمام انرژی خود را روی زبان نگذارید و از معدل و… غافل شوید.

آزمون جی آر ای موضوعی ( GRE Subject ) نیز که تخصصی تر است برای تعداد اندکی از عزیزان مانند رشته مهندسی کامپیوتر و … در تعداد بسیار کمی از دانشگاه ها اجباری می باشد . یا برخی از اساتید تاکید می کنند که این آزمون را بدهید . نمره کل این امتحان از 900 می باشد که درصد بالای 85% خوب است .

طراحی و اجرا: پیشروسافت