آخرین ها
خانه / دکتری / نکات مصاحبه دکتری

نکات مصاحبه دکتری

———————————————————————————-
بخش اول : فعالیت های قابل انجام در روزهای باقیمانده تا اعلام نتایج 
———————————————————————————-

۱-     مروری بر دروس و مطالب کلیدی : با اینکه سوالات علمی جلسه مصاحبه آزمون دکتری مرتبط با دروس اصلی رشته و گرایش انتخابی داوطلب می باشند ولی متأسفانه آزمون کتبی برخی رشته ها از چنین دروسی نبوده است و رتبه خوب آزمون کتبی به معنای آمادگی در این دروس نمی باشد. یکی از بهترین کارهایی که باید تا زمان دعوت به مصاحبه ها انجام دهید مرور این دروس است.

اگر چند گرایش مختلف را انتخاب کرده اید و نمی دانید به کدام دعوت خواهید شد بهتر است دروس عمومی رشته خود را مرور کنید. معمولا فاصله بین اعلام اسامی معرفی شدگان به مصاحبه و جلسات مصاحبه چندان زیاد نیست و به تأخیر انداختن مطالعه تا آن زمان کار مناسبی به نظر نمی رسد.
۲-      اطلاع نسبی از دانش روز:  سعی کنید خلاصه مقالات ( Abstract )  ماههای اخیر یک نشریه معتبر در زمینه کاری خود را مطالعه کنید. اگر آشنایی شما با زبان زیاد نیست از منابع فارسی استفاده کنید. به هر حال سعی کنید از موضوعات جدید مطلع گردید.
۳-      آگاهی از جهان پیرامون: اگر داوطلب رشته هایی نظیر مدیریت ، اقتصاد و نظایر آنها هستید سعی کنید با مطالعه اخبار و اطلاعات مربوط به سایت های خبری تحلیلی در مورد مسائل داخل و خارج کشور آگاهی یابید و با مرور مسائل در ذهن خود برای سوالهای احتمالی پاسخ هایی آماده نمایید.
۴-     تهیه توصیه نامه ها : معمولا در مدارک دعوت به مصاحبه دانشگاه ها، دو یا سه توصیه نامه از اساتید دوره کارشناسی ارشد داوطلب خواسته می شود که یکی از آنها باید از استاد راهنمای وی باشد. اگر رتبه تان به گونه ای است که قطعا به مصاحبه دعوت خواهید شد می توانید از همین الان به فکر تهیه این توصیه نامه ها باشید. روزهای بعد از معرفی اسامی مصاحبه شوندگان روزهای باارزشی است که بهتر است صرف چنین کارهایی نشود. ضمن اینکه ممکن است در فرصت بعد از اعلام اسامی دسترسی به استاد مورد نظرتان ممکن نباشد. نمونه متن های معرفی نامه اساتید به زودی بر روی سایت پی اچ دی تست قرار خواهد گرفت ولی به هر حال کلیت این نامه ها تأیید صلاحیت داوطلب برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر است.
این موضوع به ویژه برای داوطلبانی که سالها قبل فارغ التحصیل شده اند و دانشگاه محل تحصیل شان جز انتخاب های آنها می باشد مفید است و زمینه ای محترمانه برای یادآوری خاطرات و ارزیابی های آنها است.
۵-    سر و سامان دادن به پایان نامه : اگر در ترم آخر کارشناسی ارشد هستید و مقاله ای هم ندارید تلاش کنید در زمان باقی مانده پایان نامه خود را به جایی برسانید. همراه داشتن پرینت نهایی کارتان هم تا حدی کمکتان خواهد کرد.
۶-     تدوین رزومه : اگر کارهای پژوهشی خاصی انجام داده اید از همین الان می توانید کار نگارش رزومه خود را انجام دهید. رزومه ای که در فرصت کافی نگارش یافته و تصحیح شده است با رزومه ای که با عجله نوشته شده است متفاوت خواهد بود.
۷-    تمرین مکالمه: در صورتی که آشنایی تان با زبان انگلیسی در حدی است که ارزش سرمایه گذاری دارد شروع به تمرین مکالمه کنید. همه ما می توانیم با همین میزان آشنایی با زبان انگلیسی مکالمه بهتری داشته باشیم. برای این کار لازم نیست به زبان انگلیسی مسلط باشید؛ آن قدر تمرین کنید که مطمئن باشید مکالمه تان به اندازه سطح آشنایی تان با زبان انگلیسی ارتقا یافته است.
۸-     روش تحقیق : اگر داوطلب رشته هایی هستید که درس روش تحقیق را گذرانیده اید آگاه باشید که آشنایی با روش تحقیق از مهمترین مباحث در ارزیابی شما است.
۹-     جمع و جور کردن کارها : سعی کنید همه کارهای پژوهشی خود را مرتب و منسجم کنید. اگر اصل بعضی مقاله هایتان را ندارید و یا نسخه ای از پایان نامه تان را در دسترس نگاه نداشته اید هر چه زودتر مشکل را حل کنید. همراه داشتن نسخه کامل کارهای تحقیقی تان کاری است که برخی دانشگاه ها از شما خواهند خواست.
———————————————————————————-
بخش دوم: روزهای نزدیک مصاحبه
———————————————————————————-
۱-      مدارکی که از سوی دانشگاه ها اعلام می شود را مرتب و منظم در پوشه ای زیبا قرار دهید. سعی کنید از کپی رنگی استفاده کنید به ویژه در مورد توصیه نامه اساتید. مدارک لازم معمولا شامل مدارک شناسایی (شناسنامه ، کارت ملی) ، مدارک تحصیلی (لیسانس و فوق لیسانس یا نامه تأیید معدل دوره فوق لیسانس) و موارد پژوهشی شما (پایان نامه، پذیرش مقالات و .. ) می باشد. پایان نامه را بعد از مروری بر آن به شما بازخواهند گرداند ولی سعی کنید پرینت مقالات را به تعداد دانشگاه ها تهیه کنید.
۲-      با مراجعه به سایت دانشگاهها و مطالعه صفحه شخصی اساتید، موضوعات مورد علاقه و مقالات جدید آنها ( و در صورت امکان کتابهای جدید ) را مورد بررسی قرار دهید. موضوعات جدید بخش مهمی از سوالات جلسه مصاحبه را به خود اختصاص می دهد.
۳-      معمولا از داوطلب خواسته میشود یکی از موارد زیر را به زبان انگلیسی بیان کند. سعی کنید برای هر یک از موضوعات زیر (و ترجیحا مواردی شبیه اینها ) یک پاراگراف را تمرین و حفظ نمایید. اگر بخت با شما یار باشد به کارتان خواهد آمد.
–          معرفی کوتاهی از خود
–          چرا ما باید تو را از بین بقیه انتخاب کنیم؟ ( نقاط قوت خود را در چه میدانی؟ )
–          انگیزه خود را از ادامه تحصیل بیان کن!
۴-      سعی کنید خود را در جلسه مصاحبه تجسم کنید و به سوالات فرضی ارزیابان پاسخ دهید. این کار به کاهش اضطراب شما در جلسه مصاحبه کمک خواهد کرد.
۵-      اگر می خواهید با اساتید خودتان که از ارزیابان شما در دانشگاه معرفی شده شما نیز هستند صحبت کنید بهتر است قبل از جلسه مصاحبه این کار را انجام دهید. در چنین ملاقات هایی که معمولا استرس جلسه مصاحبه را ندارد با خیال راحت و محترمانه از برتری ها و نقاط مثبت خود صحبت کنید. معمولا اینگونه صحبت ها بعد از جلسه مصاحبه به مذاق اساتید خوش نمی آید و به صلاح شما نیست!
۶-     پایان نامه های دوره کارشناسی ارشد و کارشناسی خود را دوباره مرور کنید. تسلط به مطالب پایان نامه از جمله مسائل مهم در مصاحبه دکتری است. اگر واقعا به مطالب پایان نامه و موضوعات پیرامون آن آگاه هستید باید سعی کنید جلسه مصاحبه را به سمت اینگونه مسائل سوق دهید.
———————————————————————————-
بخش سوم: روز مصاحبه
———————————————————————————-
– مصاحبه مانند یک برنامه پخش زنده است. شما فقط یک بار فرصت دارید ، قدر فرصت خود را بدانید!
– اگر وارد جلسه شدید و با سوالات انگلیسی مواجه شدید مضطرب نشوید. اساتید بعدی سوالات فارسی خواهند پرسید. همچنین ممکن است متنی به شما بدهند و از شما بخواهند که آن را معنا کنید.
– سعی کنید لوازم زیادی در دست نداشته باشید. لباس مناسب و رسمی بر تن نموده و با روی و مویی به اندازه ، آراسته در محل حاضر شوید.
– هنگام سلام در چشمان طرف مقابل نگاه کنید و در صورت دست دادن محکم و با اعتماد به نفس دست دهید.
– تکنیک چشمان براق: باید در صحبت های شما چهار چیز باشد: نشاط، سر زندگی، امید به پیشرفت و جستجوگری. و همین احساسات باید در لبخند و چشمان شما برق بزند.
– در طی مصاحبه به ساعت خود نگاه نکنید.
– تا دقیقه نود بازی کنید.این که شما یک قسمت مصاحبه را بد گذرانده اید نباید باعث شود ناامید شوید.چه بسا رقبایتان همین قدر هم بلد نباشند.
– عجله نکنید. قبل از جواب به سوالات فکر کنید.
– تمام وقت بودن دانشجو:  توجه داشته باشید که برای یک استاد خیلی مهم است که دانشجوی دکتری به صورت تمام وقت روی پایان نامه خود کار کند و اشتغال به کار می تواند تأثیر منفی بر روی نظر اساتید داشته باشد، البته در صورتی که کار فعلی شما در زمینه ای غیر از تدریس است. داشتن سابقه تدریس، نوشتن و یا ترجمه کتاب و از این قبیل کارهای تحصیلی می تواند به روند مصاحبه شما کمک کند.
– تأمین هزینه تحصیل: یکی از سوالاتی که حتما مطرح می شود، تأمین هزینه تحصیل شما خواهد بود.
آیا خودتان سر کار می روید؟ شخص یا اشخاص دیگری هزینه زندگی شما را تأمین می کنند؟ معمولا در مورد آقایانی که متأهل هستند یا سن نسبتا بالایی دارند طفره رفتن از این سوال ساده نیست و گفتن اینکه شاغل نیستید و دانشجوی تمام وقت خواهید بود با لبخند معنادار اساتید همراه می گردد!
– معرفی داوطلب و سوابق تحصیلی:  در ابتدا از دانشجو خواسته می شود که خود را معرفی کرده و به طور مختصر در مورد گذشته تحصیلی خود توضیح دهد. کار معرفی خود را سازمان یافته انجام دهید. سعی نکنید کارها را روی هوا و بدون برنامه انجام دهید . یک سازماندهی نادرست موثر نخواهد افتاد. نام دانشگاه محل تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو پرسیده شده و در مورد پایین بودن بعضی نمرات توضیح خواسته می شود. این نکته را به خاطر داشته باشید که هر دانشجو در طول تحصیل خود ممکن است به دلایل مختلف از قبیل بیماری، مشکلات شخصی و … نمرات پایین کسب کرده باشد که پاسخ صادقانه در مورد علت این امر می تواند سبب جلب اعتماد اساتید حاضر در جلسه مصاحبه شود.  سعی نکنید چهره ای غیر واقعی از خود نشان دهید، نمرات و کارنامه پژوهشی شما بیانگر همه چیز است. می توانید یک پرونده مختصر از اطلاعات مقاطع مختلف تحصیلیتان، سوابق کاری و توانایی های خود تهیه کنید تا در صورت لزوم ارائه نمایید.
– انگیزه داوطلب برای ادامه تحصیل، اهداف علمی و شغلی آینده:  سعی کنید نشان دهید که دارای برنامه، رسالت شخصی، چشم انداز فردی و برنامه مشخص هستید. در مصاحبه مستقیم و غیر مستقیم بگویید که کاملا هدفدار این مسیر را انتخاب کرده اید و این یکی از گام های آینده شما است. البته این باید واقعیت داشته باشد و گرنه کلامی که واقعیت نداشته باشد نه باور می شود و نه تاثیرگذار است! پس راستگو باشید. به خاطر داشته باشید که داشتن انگیزه، کلید اصلی موفقیت در مصاحبه آزمون دکتری می باشد. شما توانایی عوض کردن عقیده اساتید را دارید و این امر میسر نمی شود مگر در صورتی که شما علاقه مندی و پیگیر بودن خود را نشان دهید و در پاسخ به سوالات صادق باشید.
–  اگر ترم چهارمی هستید و از زمانبندی شما برای دفاع پرسیدند، اکیدا از بیان اینکه من درس داشتم و نرسیدم و.. خودداری کنید و بگویید خودتان را می رسانید ان شاء الله.چون اگر قبول بشوید هم واقعا خود را خواهید رساند.
– تعداد مقالات ثبت شده در پایگاه های استنادی:  روی مقالات علمی پژوهشی خود مانور دهید. پژوهش ها و مقالات شخصی که در حوزه تحقیق شما می باشند در پذیرش شما نقش بسزایی دارند .مقالاتی دارای ارزش در ارزیابی می باشند که در نشریات معتبر منتشر شده باشند. هرکاری هر جایی داشته اید (تدریس، مقاله، همایش، ترجمه، مجله…)، فهرست کنید و از آنها تاییدیه فراهم کنید، یا خودشان را همراه داشته باشید.
در مجموع چاپ مقالات در مجلات معتبر، نمره معدل و پایان نامه، ارائه کارهای تحقیقی و پژوهشی که خودشان گویای مطلب هستند و نمره کتبی آزمون دکتری مهمترین و مؤثرترین نکات برای قبولی در آزمون دکتری می باشند.
– موضوع مورد علاقه برای رساله دکتری:  یکی از سؤالاتی که روز مصاحبه از شما پرسیده می شود، زمینه کاری مورد علاقه شماست. در پاسخ به این سوال هرگز نباید روی موضوع به خصوصی تأکید کنید، همچنین طوری پاسخ ندهید که گویی برایتان مهم نیست روی چه موضوعی کار کنید. بهتر است با پاسخ خود نشان دهید که هر چند روی چند زمینه کاری مسلط هستید ولی توانایی کار کردن روی موضوعات دیگر را هم دارید (یعنی انعطاف پذیر هستید). اگر حوزه مشخصی در کارهای تحقیقاتی مدنظر شماست و از حوزه هایی است که اساسی و استراتژیک است و مطمئن هستید که روی آن مسلط هستید می توانید بگویید که در زمینه پایان نامه دکتری از همین الان برنامه دارید.
– پذیرش دانشجو در سایر دانشگاهها: گاهی در مورد دیگر انتخاب های شما برای دکتری نیس سوال می شود. در دانشگاهی که اولین انتخاب معرفی شده تان است تا حدی بر روی مسئله تأکید کنند و بحث را کمی کش دهید و نشان دهید که با مزایای آن دانشگاه آشنا هستید. در مورد دو انتخاب دیگر توجیه کوچکی ارائه کنید و از آن رد شوید.
– برخی اساتید تا وقتی آن لفظی که در ذهنشان است گفته نشود، پاسخ را نمی پذیرند. سعی کنید طور دیگری جوابتان را تکرار کنید شاید موفق شوید!
–  بدانید که ۵ دقیقه اول مصاحبه بسیار مهم است . پس اقتدار، متانت و اعتماد به نفس خود را در این ۵ دقیقه به رخ بکشید.
– کاری کنید که استادان احساس نمایند شما رشته و دانشگاه را با علاقه و حساب و کتاب انتخاب کرده اید.
– در تمام طول مصاحبه تنها یک هدف داشته باشید: باید اثبات کنید که کاندیدای با ارزشی برای دوره دکتری هستید. اسیر پاسخگویی صرف به پرسش ها نشوید بلکه در هر پاسخی سعی کنید که حداقل یک دلیل به مصاحبه گر بدهید که شما را برای دکتری انتخاب کند. در هر پاسخی یک امتیاز کسب کنید. خود پاسخ ها مهم نیستند، تاثیر پاسخ ها مهم است. هر سوال را فرصتی بسازید برای بروز توانایی ها، دانایی ها و مهارت های خود. در یک پاسخ به تحقیقات گذشته خود اشاره کنید در یک پاسخ به نمره های خوب خود در دبیرستان، در یک پاسخ به تجربه کاری در جوابی دیگر به مهارت های ریاضی و آماری خود. لازم است که قبل از جلسه به مواردی که باید در خلال پاسخ ها به آن اشاره کنید فکر کنید و آن ها را یادداشت کنید. به هر پرسشی به چشم یک فرصت برای اثبات خود بنگرید.
– از اطلاعات خود بهینه استفاده کنید. مواردی را که از شما می پرسند به طرز ماهرانه ( ونه ناشیانه ای) به مواردی که می دانید ربط دهید. فرض کنید از شما سؤالی پرسیده شود که شما  جز مختصری از آن نمیدانید. بر همین مطلب تمرکز کنید. شروع کنید به توضیح آن به عنوان یک مقدمه و سعی کنید ارتباطهای ممکن را جستجو کنید. به تدریج مطالب به یادتان می آید و تازه گاهی ابداعاتی هم در همان لحظه می کنید!
– اگر مهارت های زبان و کامپیوتر را دارید و فرصتی پیش آمد، روی مهارت هایتان مانور دهید.
– در جلسه بیشتر بر روی توانمندی های خود مانور دهید و سعی نکنید که نقاط ضعف خود را توجیه کنید. مهم این است که گروه مصاحبه گر درک کند شما توانمندی های خوبی دارید و همه می دانند که هیچ کس جامع و بدون ضعف نیست. در صورت بروز یکی از نقاط ضعف، خیلی راحت و با اعتماد به نفس به مصاحبه کننده توضیح دهید که چطور سعی در برطرف کردن این نقطه ضعف دارید. زیرا برای اینکه انتخاب شوید لازم نیست در همه موارد مذکور قوی باشید . معمولا انتخاب کنندگان دچار خطای کلیشه ای خواهند شد. اگر فرض کنیم که ده فاکتور تصمیم گیری وجود دارد کافی است شما در سه فاکتور قدرتمند ظاهر شوید: مثلا فاکتور زبان، علاقه و مقاله.
– شما باید به نوعی اثبات کنید که روحیه معلمی (برای استاد شدن و تدریس در دانشگا هها)، روحیه محققی (برای انجام تحقیقاتی در حد تز دکتری) دارید. بنابراین در این رابطه امواج فکری خود را به اساتید منتقل نمایید .
مثلا نوشتن مقالات، شرکت در کنفرانس ها، طرح ها و حلقه های پژوهشی و سایر موارد.
– راستگویی را به نقطه قوت خود تبدیل سازید. در صورتی که سوالی از شما پرسیده شود که جواب آن را نمی دانید، صادقانه بگویید که در حال حاضر حضور ذهن ندارم. به خاطر داشته باشید که اساتید در صورت شنیدن دروغ و یا اغراق، ذهنیت منفی پیدا می کنند.
– نسبت به سوالاتی که از شما می شود حالت تدافعی به خود نگرفته و ناراحت و دلخور نشوید. در برابر مواردی که فکر می کنید شما را در منگنه قرار داده اند از قبل به راه های فرار فکر کنید. از صحبت ها و سوالات نامعقول عصبانی نشوید!
– اگر جواب سوالی را نمی دانستید اعتماد به نفس خود را از دست ندهید. گاهی اوقات خود سوال کنندگان جواب آن ها را نمی دانند. مهم اعتماد به نفس شما در برخورد با سوالات دشوار است.
– آمادگی سوالات عجیب را داشته باشید و نگران نشوید. اساتید گاهی حس سیزده به دری می کنند و مثلا می پرسند: چرا آمدی این رشته ؟چرا آمدی اینجا؟ به نظرت سنت زیادی کم/زیاد نیست و…آرامشتان را حفظ کنید و بالبخندی متین،متناسب با استاد جواب ندهید/بدهید.
– گاهی اوقات پیش می آید که نفرات قبلی کارشان طول می کشد بنابراین زمان مصاحبه شما به تاخیر می انجامد این باعث می شود که شما عصبی شوید برای جلوگیری از این مشکل همراه خودکتاب های کوچک که جملات کوتاه دارد با داستان های کوتاه بامزه دارد همراه ببرید.
– اشتباهتان را بپذیرید. بی خودی بر خطایتان اصرار نکنید.
– محترم باشید. این ربطی به جلسه مصاحبه ندارد. به طورکلی هیچ کس از تفاخر، آنهم از سوی دانشجو خوشش نمی آید و حق هم دارد. لکن فرق مصاحبه با سایر اوقات اینست که استاد تحقیر شده می تواند شما را رد کند چون هنوز جنبه ارتقا ندارید.
– جدای از محتوای پاسخهای شما به سوالات، نحوه پاسخگویی مهم است. با اعتماد به نفس، مسلط، علاقه مند، گرم و قوی، و کمی با صدای بلند پاسخ دهید.
– اگر تجارب عملی ارزشمندی دارید بیان نمایید.
– حداقل ۳۰ دقیقه قبل از ساعت شروع مصاحبه در محل حضور داشته باشید. خلوت کردن با خداوند قبل از مصاحبه بسیار آرامش بخش است….
6,008 بازدید

۳۷ دیدگاه

 1. سلام آقای دکتر. مثلا برای رشته بازاریابی بین الملل کل مصاحبه انگلیسیه؟

 2. با سلام و خداقوت
  استاد در صورت امکان یه چند تا رزومه مناسب برای نمونه تو سایتتون قرار بدین تا بچه ها بتونن از روی اون رزومه هاشون رو به درستی آماده کنند
  ممنون

 3. یه چند تا نمونه توصیه نامه هم توی سایت میزارید لطفا. ممنون

 4. سلام. برای مصاحبه دکتری باید چه مدارکی همراه خودمون ببریم؟ ریز نمرات کارشناسی رو هم باید ببریم؟

 5. سلام.

  ۱-(بسیار مهم) اگه روز مصاحبه مدرک ارشدمون اماده نباشه چی میشه… با اینکه مثلا مثه من مهر۹۱ دفاع کرده باشید!!
  ۲- (مهم) یه جا خوندم دعوت به مصاحبه از ۲۰ هست؟؟ یعنی چی حالا؟؟ یعنی مثلا ۲۰ ام روز اول مصاحبه هاست؟؟؟!!! یا نه ۲۰ام اعلام می کنن کجاها می تونیم بریم برا مصاحبه؟؟؟!!!
  ۳- مدرک زبان رو باید همون روز مصاحبه همراهمون باشه؟؟؟
  ۴- سابمیت چقدر امتیاز داره؟؟
  ۵- مدارکی که نشان دهنده ی گذروندن بضی دوره های کامپیوتر یا بضی نرم افزارهاست یا هر چی دیگه همراهمون باید باشه؟؟؟
  ۶- ریزنمرات رو که از سیستم گلستان پرینت میگیریم همون کافیه ؟؟ یا مهری چیزی می خواد؟؟
  ۷- توصیه نامه توش چیا باشه بهتره؟؟ (استاد پور شفیع؟؟)
  ۸- به هر محل چند نفر مازاد بر ظرفیت دعوت میشن؟؟
  ۹- جزوه های اساتیدی که مصاحبه می کنن مهمه خوندنش؟؟
  ۱۰- معرفی خودمون به زبان انگلیسی (اگه ازمون خواستن) باس لحن رسمی داشته باشه؟؟ در مورد پایان نامه مون ممکنه به انگلیسی توضیح بخوان؟؟ اگه اره چطوری با چه لحن و زمانی براشون توضیح بدیم (استاد نیک پور لطفا)

  … … دکتر لطفا بقیه قسمتای سایت رو بی خیال شید الان خط مقدم اینجاس …. باس نیروهارو فرستاد اینور :(

 6. با اجازه استاد پور شفیع و نیک پور من نظر خودمو میگم
  ۱٫ یه گواهی دفاع هم ببری کافیه. یعنی یه گواهی از آموزش دانشگاه بگیری که در فلان تاریخ دفاع کردی
  ۲٫ گفتن ۲۰ام به بعد تاریخ مصاحبه هاست ولی نه اینکه لزوما از ۲۰ام باشه. دانشگاه ها خودشون اعلام میکنن که تاریخ مصاحبشون کی هست. مثلا دانشگاه شریف تو سایتش زده از اواسط خرداد. ممکنه بعضی دانشگاه ها از آخر اردیبهشت باشه مثلا از ۲۵ یا حتی ۲۰ ام
  ۳٫آره مدرک زبان و نمره ای که گرفتی رو حتما باید ببری
  ۴٫ سابمیت امتیازی نداره ولی اگه مقاله سابمیت شده هم داری توی رزومه بنویس چون تاثیر مثبت روی دید اساتید داره و این خودش خیلی مهمه
  ۵٫ آره اونها هم همراهت باشه و توی رزومت هم بنویس ولی بعید میدونم امتیازی داشته باشه
  ۶٫ تو سایت Phdtest یه نفر دقیقا همین سوال رو پرسیده بود و یه خانم که خودش دانشجوی دکتری بود گفته بود همین که از سیستم بگیرید کافیه و مهر و امضا نمی خواد ولی تو میتونی واسه محکم کاری بری آموزش و بگی مهر و امضاش کنن
  ۷٫ نمونه های توصیه نامه توی سایتهای مختلف هست. لازم نیست چیز خاصی باشه. همین که بگه دانشجوی فعالی بودی و درسایی که با اون استاد داشتی رو خوب گذروندی کافیه
  ۸٫ این یه بحث داغه که تو همه ی سایت های دکتری بین بچه ها هست و هیچ کس نمیدونه دقیقا چند نفر دعوت میشن.
  ۹٫ اگه بتونی جزوه ها رو گیر بیاری و بخونی که خیلی خوبه. معمولا اساتید چیزایی رو میپرسن که خودشون خیلی بهش مسلط هستن و اونا دقیقا به جزوه ها و مقاله های خودشون خیلی مسلط هستن : ))
  ۱۰٫ به نظرم لازم نیست لحنش رسمی باشه. میتونی توی چنتا جمله ی ساده ی انگلیسی خودتو معرفی کنی. تحصیلاتت چیه و به چه مباحثی علاقه داری

  دعا میکنم همه ی این استرسا تموم بشه و همگی قبول بشیم

 7. سپاس دوستم….

  من ۱۹هم امتحان زبان دارم :((

  امیدوارم از ۲۰ شروع نشه مصاحبه ها!! اخبار گفت دوشنبه نتایج دعوت به مصاحبه میاد…!!! فک کن ۲۰م هم پاشیم بریم مصاحبه علامه 😐

  اه چه فشرده و مسخره ینی چی واقعا!!!

  گواهی ببرم کافیه؟؟ نگن دختره ی تنبل چرا کارای فارق التحصیلیت رو زودتر نکردی ها!!

  اصن وقت نیس یه نگاه به حزوه ها بندازیم ای بابا!!

 8. من چند تا گرایش یه دانشگاه دعوت شدم. واسه همشون توصیه نامه ها و رزومه تکراری هی ببرم؟

 9. یه سوال دیگه، من که سه تا انتخاب اولم دانشگاه خودمه مسلما نامه معرفی یا تایید از طرف استاد راهنما نباید ببرم دیگه؟ واسه دانشگاه انتخاب ۴و۵ چی؟ استادام ناراحت نشن ، مثلا نگن تو که میخوای جای دیگه بری و معرفی اومدی بگیری پس برو! بیا اینم معرفی!

 10. استاااااااااااااااد میشه یه سر اینجا هم بزنین

  • سوالای اینجا رو هم جواب بدید لطفا
   مثلا من چند تا گرایش یه دانشگاه دعوت شدم. واسه همشون توصیه نامه ها و رزومه تکراری هی ببرم؟

  • بله مگه رزومه برای هر دانشگاه رو میشه کم یا زیاد کرد
   رزومه داشته ای شماست همنا رو بهمراه توصیه نامه ببرید(باور کنید اون روز بتونید سوالای تخصصیشون رو جواب بدید دیگه با توجه به رتیبتون هستش که تعیین میکنه کجا قبول میشید)
   اصلا یک چیزی بگم کسی هست اصلا رزومه نداره و تخصصی هم صفر که باید خداحافظی بشه با ایشون اما بقیه که رزومه دارند معمولا امتیاز های همه در یک رنجه تفاوت آنچنانی نداره و دیگه میشه همون رتبه که تعیین کننده هست البته بازم میگم اینکه رتبه مثلا ۵ بدون هیچ رزومه ای بره خوب معلومه قبول نمیشه

 11. استاد عزیز، ممنون که وقت میذارید. خیلی ازتون ممنونم

 12. سلام
  بسیار سپاسگزارم
  آرام بخش بود خیلی خیلی خیلی

 13. با سلام و خسته نباشید.
  یک سوالی الان به ذهنم رسید .شاید سال اینده به دردم بخوره…
  مهمه که چند ترمه ارشد رو تموم کرده باشیم؟ من الان ترم چهارم و دارم رو پایان نامه ام کارمیکنم.متاسفانه بخاطر اشتباه استاد راهنمام کلی از کارم عقب افتادم.وگرنه شهریور دفاع می کردم..
  دانشجوی دانشگاه آزادم و معدلم هم بالاست.مقاله هم دارم..
  ممنونم

 14. با سلام
  فارغ التحصیا ارشد مدیریت اجرایی آموزش محور هستم..در صورت قبولی در آزمون دکترا پیشنهاد شما برای موفق شدن در مصاحبه چی هست؟..ممنون میشم راهنمایی کنید

 15. سلام آقای دکتر عزیز هر وقت ازتون مشاوره گرفتم واقعا موثر بود.مرسی.دکتر من ارشدم از دانشگاه ازاد کرمان رشته مدیریت است الان شنبه مصاحبه دکترای پردیس دارم و اینکه مقاله از پایان نامه ام یک مقاله داخلی و یک مقاله که پذیرفته شده ولی چاپ نشده مدرک زبان هم ندارم .الان میخوام بپرسم چی بخونم که اماده باشم همین سخت میگیرن؟ و اینکه وزن مصاحبه پردیس چقدر .ممنونم اگه زود جواب بدید..بدرود.

 16. سلام استاد-میشه برای لیست درسا یی که درزیر می نویسم منبع معرفی بفرمایین برای آزمون استخدامی می خواستم؟
  تئوری های مدیریت دولتی، تئوری های مدیریت و
  تجزیه و تحلیل سیستم ها، حقوق اداری و قانون
  مدیریت خدمات کشوری، مدیریت منابع انسانی و
  رفتار سازمانی

  بی نهایت ممنونم و منتظر پاسخ شما-roya.manage@yahoo.com

  • سلام
   برای تئوری های مدیریت دولتی، تئوری های مدیریت و
   تجزیه و تحلیل سیستم ها، ، مدیریت منابع انسانی و
   رفتار سازمانی
   میتونید از چزوه سراسری من که برای بچه های ارشد هستش استفاده کنید…
   و برای حقوق اداری و قانون
   مدیریت خدمات کشوری از جزوه دانش من + سوالات آزمون های استخدامی و پیدا گردن جزوه ای با این محتوا در نت استفاده کنید
   موفق باشید…

 17. سلام..مرسی از راهنمایی های بی دریغتون…برای آزمون آی تی دانشگاه تهران و مالی بهشتی چه منابعی پیشنهاد میکنید؟
  یه راهنمایی دیگه هم اینکه من با رتبه ۲۰۵ و لیسانس و ارشد از شریف به ترتیب زیر دعوت به مصاحبه شدم”
  مالی بهشتی
  آی تی شبانه تهران
  علم و صنعت
  بازاریابی علامه
  بازاریابی شبانه تهران
  کلا یه ذره ترتیب هام جالب نیست…نمیدونم چقدر تو هرکدوم شانس دارم که بعضا بتونم یه چندتاییش رو نرم مصاحبه…در مورد رتبه های شبانه یه کم میتونید توضیح بدید؟

  • سلام منابع رو از روی سایت هر کدوم از دانشکاه ها ببینید یا حتی میتونید برید از دانشجویای دکتر اون دانشکاه سوال کنید…
   شبانه تهرام رو شامس دارید اون رتبه شما با اخرین رتبه ها در هر کدوم رو برام بفرستین بهتر نظر بدم…

 18. سلام مجدد…. مرسی از راهنمایی تون….
  به ترتیب ۵ تا انتخابی که در بالا گفتم رتبه ی خودم و رتبه آخرین فرد قبول رو میارم:
  ۱٫ ۶۲ ۶۲
  ۲٫ ۱۹ ۴۱
  ۳٫ ۵۰ ۵۵
  ۴٫ ۶۲ ۶۶
  ۵٫ ۲۳ ۴۷
  خیلی گیچ شدم که چیکار کنم…الان انتخاب ۵ ام (بازاریابی شبانه تهران) شاید اولین اولویتم – تو این ۵ تا- باشه ….من فکر میکردم مثل پارسال هست دعوت به مصاحبه ها واسه همین فقط ۵ تا انتخاب اولم رو با دقت و رعایت مدل “ایده آل- متوسط- ضعیف” زدم (ولی ۳،۴،۵،۷،۸ رو آوردم که عملا شده متوسط ضعیف ایده آل)…کلا سیستم اینجور انتخاب رشته خیلی مشکل داره…حالا بهرحال ممنون میشم بگید شانسم چقدره …مثلا بعضی ها رو نرم به امید قبولی اولویت های بعدی نظرتون چیه؟ (تو پرانتز اینم بپرسم که چقدر میشه بعد مصاحبه از استادا پرسید شانسمون رو که مثلا فرصت انصراف تا ۱ هفته بعدش رو داشته باشیم…)
  کلا اگر خیلی بحث مالیش مطرح نباشه توصیه تون بهم چیه؟ مثلا علم و صنعت رو اصلا توصیه میکنید؟ یا شبانه تهران به نظرتون بهتره یا روزانه علامه؟
  زیاد سوال پرسیدم ولی واقعا ممنون میشم اگر راهنماییم کنید…

  • سلام بله شبانه تهرام اکی هستش….
   انتخاب ۲ و ۵ شانس دارید و بیشتر از همه جاها هستش…
   روزانه علامه هم عالیه
   دکتراس ها….

 19. درود به همه ی دوستان و استاد پور شفیع گرانقدر
  استاد از کجا میتونیم بفهیمیم تیم مصاحبه هر دنشگاه کیا هستن ؟
  دیدم بعضی از بچه ها نوشته بودن اگه جزوه های اساتید مصاحبه کننده رو بخونیم خوبه
  من تهران بازرگانی گرایش بازاریابی و رفتار
  علامه بازرگانی گرایش سیاستگذاری و رفتار آوردم
  ولی نه اساتیدشون می شناسم، نه اینکه دقیقا می دونم واسه گرایش سیاستگذاری باید چه منابعی روبلد باشم
  لطف می کنید راهنمایی کنید
  سپاس

  • سلام
   از دوسالن سال قبل مثب آقای وفادار و نوع سوال ها رو به شما بگن…
   و یا هر دانشگاه برید و با بچه های دکتری صحبت کنید…

 20. سلام خسته نباشید! ببخشید برای آزمون کتبی رشته مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه تهران، تربیت مدرس و علامه طباطبایی جزوات رو از کجا باید گیر آورد؟ خیلی ممنون میشم اگه دوستان کمک کنن. مرسی

دیدگاهی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلد های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


ثبت نام کلاس تئوری مدیریت و مدیریت در اسلام ارشد و دکتری با استاد پورشفیع
مشاهده جزئیات