آخرین ها
خانه / تکنیک تیک ۸

تکنیک تیک ۸

تکنیک تیک ایت :

 • به نقل از سایت انتشارات گاج، این تکنیک بر مبنای تکرار لغات در ذهن عمل می کند. این تکنیک یکی از روشهای به خاطر سپردن لغات در ذهن است. شما می توانید پس از تهیه کتاب هشت تیک یا تیک ایت این انتشارات، لغات را بر همان مبنا مطالعه نمایید. طریقه خواندن بدین صورت است:
 • در هر صفحه ۲۰ واژه وجود دارد و معنی این واژگان در پشت صفحه آورده شده است. در زیر هر واژه نیز هشت خانه مربع شکل وجود دارد که دانش‌آموز برای یادگیری واژگان روز اول به هر واژه نگاه می‌کند و اگر معنی آن را می‌داند، در اولین خانه از سمت چپ، علامت تیک می‌زند و اگر نمی‌داند علامت ضربدر می‌گذارد و سپس به معنی آن واژه در پشت صفحه نگاه می‌کند.
 • نکته مهم این است که واژه حفظ نمی‌شود و فقط مرور می‌شود. این تکنیک در روز دوم برای صفحه‌های اول و دوم، در روز سوم برای صفحه روز اول، دوم و سوم و…. به همین ترتیب در روز هشتم، برای صفحه‌های اول تا هشتم انجام می‌شود.
 • در آن روز، خانه‌های واژگان صفحه روز اول همگی علامت خورده‌اند و می‌توانید از خانه‌ها بفهمید که واژه‌ها در کدام روز در حافظه شما جای گرفته است.
 •  بنابراین این صفحه از روز بعد از دور مطالعات خارج می‌گردد. به همین ترتیب در روز نهم این تکنیک برای صفحه روزهای دوم تا نهم و در روز دهم، برای صفحه روزهای سوم تا دهم انجام می‌گیرد. به بیان دیگر پس از روز هشتم هر روز یک صفحه از صفحه‌های نخست کم و یک صفحه از صفحات بعدی به مرور شما اضافه می‌شود. بنابراین همیشه هشت صفحه برای مرور خواهید داشت. با صرف روزی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه و در مدت ۱۰۰ روز حدود ۲۰۰۰ واژگان به دایره لغات شما افزوده خواهد شد.
 • همین روش را می‌توانید در مورد یادگیری معنی واژگان از فارسی به انگلیسی نیز به کار ببرید. اما اجرای این کار بعد از مرحله انگلیسی به فارسی مفید است و مطالعه همزمان این دو روش نادرست می‌باشد.

۱۳ دیدگاه

 1. کتاب تیک ایت خیلی خوب است اما چون فونتیک لغات را نداردو من در فنوتیک لغات مشکل دارم /آیا کتابی است که لغات رابا فونتیک داشته با شد لطفا راهنمایی کنید.

  • با سلام…
   ببینید در کنکور ارشد و دکتری به دلیل اینکه مهارت Speaking مورد پرسش قرار نمیگیره لذا دونستن تلفظ درست لغت در اولویت سوم هست.
   اولویت اول دونستن مترادف انگلیسی لغت و اولویت دوم دونستن معنی فارسی لغت هست.
   لذا در اکثر کتب فارسی لغت بازار و همچنین در جزوه من فونتیک یا همان تلفظ لغات آورده نشده است.
   اگر حس می کنید تلفظ یک لغت براتون دشواره از دیکشنری آنلاین لانگمن یا کمبریج استفاده کنید.
   لینک دیکشنری آنلاین کمبریج :
   http://dictionary.cambridge.org/
   لینک دیکشنری آنلاین لانگمن :
   http://www.ldoceonline.com/

 2. با سلام لطفا به صورت دقیق بگید که از چه کتابایی برای زبان در کنکور ارشد اجرایی استفاده کنیم و بعد چطور خودمون و بسنجیم ک یاد گرفتیم یا ن ممنون

 3. با سلام و تشکر از سایت مفیدتون
  میخواستم بدونم در دوش تیک ۸ اگر کلمه ای تعداد زیادی ضرب در (عدم بیاد آوردن کلمه) به وجود آمد و مهلت مرور ۸روزه این صفحه به اتمام رسید تکلیف کلماتی که به خاطر سپرده نشده چیست؟

 4. با سلام
  اگر لغتی تو مرور ۸ روزه ۱ یا ۲ یا .. ۸ ضربدر بخوره تکلیفش چی هست ؟؟ بعبارتی آیا در صورتی که بالاخره تعداد تیک های یک کلمه ۸ تا رسید (یعنی ۸ روز پشت سرهم بلد بودم) از دور مرور حذف میشن..؟!

 5. با سلام و خدا قوت
  کامنتها در مورد تیک ۸رو خوندم اما متوجه نشدم که اگرهر ۸ مربع لغات ضربدر خورد(عدم بیاد آوردن کلمه) باید حذف شود یا مجددا باید مرور شود…..شما در دو کامنت اخیر یک بار فرمودین حذف و در دیگری پاک کردن ضربدرها و مرور دوباره آنها .
  محبت میفرمایید راهنماییم کنید.

 6. سلام. این سوال رو چندین باره دارن دوستان میپرسن، پس لطفا یک بار واضح توضیح بدید….
  ۸ مربع وجود داره، اگه از این ۸ مربع تعدادی ضبدر خورد مثلا ۷ بار و فقط روز هشتم لفت تیک بخوره، ( یا هر نسبت دیگه ای مثلا ۴ به ۳ یا هر چیز دیگه)، ما میتونیم اعتماد کنیم که لغت رو یا گرفتیم؟؟ یا اینکه در صورتی لغت رو از دایره مطالعه حذف میکنیم که حتما هشت بار تیک خورده باشه !!!
  لطفا با حوصله جواب بدید نه یه جمله ای و کوتاه، این سوال چندین باره داره تکرار میشه

  • سلام لغت رو وقتی یاد گرفتین که در تمامی ۸ مورد تیک دباشه و اونم پشت سر هم… یعنی چی؟!!!
   بله مثب مار پله میمونه یهو میای اول…
   اینم همینه اگر شما ادعا دارید لعت رو بلدین در طولانی مدتم باید همون رو در زمان های مختلف ۸ بار درست و پیوسته تیک بخوره حتی ۷ بار پیوسته باشه و بار اخر ضریدر باید از اول باز شروع بشه به تیک خوردن…
   امیدوارم متوجه شده باشین
   اگر نیاز بود باز بفرمایید تا این بار طور دیگه ای پاسخ بدم…:-)

 7. سلام و روز بخیر
  در مورد سوالی که چندین بار تکرار شده آیا میتوان گفت هر جایی که لغت مورد نظر در بازه ۸ روز ضربدر بخورد بلافاصله برای آن دوره ۸ روزه جدید تعریف می کنیم ؟

دیدگاهی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلد های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


ثبت نام کلاس تئوری مدیریت و مدیریت در اسلام ارشد و دکتری با استاد پورشفیع
مشاهده جزئیات