آخرین ها
خانه / تصویر سازی ذهنی

تصویر سازی ذهنی

روش تصویر سازی لغات اخیرا به عنوان یکی از شیوه های نوین برای به خاطر سپردن بهتر لغات در زمان کمتر و با صرف وقت کمتری مطرح شده است که امکان ماندگاری بیشتر لغات در ذهن مخاطب را نیز فراهم می آورد.

در این روزها شاهد برگزاری همایش های متعددی هم در جای جای ایران در این خصوص هستیم.

در این روش شما سعی می کنید با توجه به دانش قبلی خودتان برای لغتی که در تلاش برای درک یا حفظ معنی آن هستید یک تصویر یا سرنخ بسازید. دفعه بعد با روبهرو شدن با آن لغت سرنخ سریعا در ذهن شما تداعی شده و معنی لغت را به یاد خواهید آورد.

برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید :

مثال: فرض کنید شما به لغت در valorous به معنی شجاع بر می‌خورید. در این حال می‌توانید در ذهن خود چنین مجسم کنید که در کنار دریا ایستاده‌اید و مشغول تماشای وال‌ها هستید. والها یکی یکی به سطح آب می‌آیند ولی به محض اینکه شما را می‌بینند می‌ترسند و فرار می‌کنند، تا اینکه یک وال روس (یک وال از کشور روسیه!!) به سطح آب می‌آید و بجای اینکه از شما فرار کند، به سمت شما می‌آید. شما با خود می‌گویید: وال روس، شجاع است!!!

این تکنیک به شما کمک می‌کند تا معانی لغات را بهتر بخاطر بسپارید. همچنین گفته می‌شود که هر‌ چقدر تصویر ساخته شده عجیب‌تر باشد، به خاطر آوردن آن هم آسانتر خواهد بود!!!!

۴ دیدگاه

 1. سلام استاد
  خسته نباشید انشاء الله همیشه خداوند یاورتان باشد.

 2. سلام استاد نیک پور عزیز
  من در جایی خوندم که شما با این روش مخالفید.لطفا نظرتونو بگین راجع به این تکنیک و آیا سایت یا کتاب یا نرم افزار معتبری میشناسید که در این روش موثر و متبر باشه و توصیه کنید؟!
  به نظرتون این روش برای طولانی مدت بهتر نیست؟!

  • با سلام…
   بله من با این روش کـــــــــــــــــــــاملاً مخالفم
   این روش تمام روش های علمی و آکادمیک یادگیری زبان همچون ریشه شناسی(etymolog) طبقه بندی و… رو زیر سوال میبره
   و اتفاقاً بر خلاف فرمایش شما ایراد این روش این است که برای طولانی مدت مناسب نیست و این قصه ها و داستان هایی که برای لغات میگن رو در طولانی مدت فراموش می کنید
   لذا با همین روش های آکادمیک و مطالعه شده لایتنر ، تیک ۸ یا ریشه یابی جلو برید و مطمین باشید که نتیجه بسیار بهتری خواهید گرفت

دیدگاهی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلد های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


بزرگترین گروه تلگرامی تبادل اطلاعات ارشد و دکتری مدیریت همراه با تغییرات جدید در منابع
مشاهده جزئیات