آخرین ها
خانه / تازه‌ترین آمار تولید علم کشورهای جهان/ بیش از ۱۵ هزار مقاله تولید ایران در ۵ ماه نخست ۲۰۱۴

تازه‌ترین آمار تولید علم کشورهای جهان/ بیش از ۱۵ هزار مقاله تولید ایران در ۵ ماه نخست ۲۰۱۴

رئیس پایگاه استنادی جهان اسلام با اعلام تازه‌ترین آمار تولید علم کشورهای جهان گفت: پژوهشگران ایرانی در ۵ ماه نخست سال ۲۰۱۴ حدود ۱۵ هزار و ۹۸۲ مقاله تولید کردند.

جعفر مهراد رئیس پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC)  گفت: با توجه به تعداد قابل توجه دانشگاه‌ها، موسسات علمی تحقیقاتی،‌ پارک‌های علم و فن‌آوری و مراکز پژوهش، توسعه علم و فن‌آوری در ایران بیشتر از آنچه تصور می‌شود نهادینه شده است.

وی افزود: ایران مراحل ترقی و توسعه را در علوم مختلف و فن‌آوری‌های نوین تجربه می‌کند و یکی از کشورهای نوظهور علمی است.

مهراد ادامه داد: گر چه تمام کشورها به توسعه علم و تحقیقات علاقه‌مند هستند و می‌کوشند تا در جذب دانشجو و به کارگیری اساتید بین‌المللی موفق باشند ایران نیز به سهم خود سیاست‌گذاری‌های موثری در سطح وزارت علوم، بهداشت و شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اساس اسناد بالادستی داشته است و می‌کوشد تا در عرصه‌های علم و تحقیقات آنگونه که شان نظام جمهوری اسلامی است عمل کند و بر این اساس بیش از یک دهه است که تولیدات علمی ایران شتاب بیشتری گرفته است.

به گفته وی پس از جنگ تحمیلی کشور ما میزان تولیدات علمی اندکی داشت ولی پس از تاسیس دانشگاه‌ها از سال ۷۰به بعد و افزایش دانشجویان تحصیلات تکمیلی میزان تولیدات علمی نیز بالاتر رفته است.

رئیس پایگاه استنادی جهان اسلام با اشاره به تازه‌ترین آمار تولید علم کشورهای جهان گفت: پایگاه اسکوپوس که دومین نظام استنادی جهان است در سال ۲۰۱۳ ایران را در رتبه هفدهم تولید علم جهان قرار داد به طوری که بر اساس اعلام این پایگاه ایران با ثبت و نمایه‌سازی ۴۰ هزار مقاله از پژوهشگران و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها ۱٫۵۴ درصد از سهم تولید علم جهان را به خود اختصاص داده است.

مهراد افزود: از بین کشورهای نوظهور کشورهایی مانند هندوستان، برزیل، ‌تایوان و کره جنوبی پیش از ایران قرار دارند به طوری که کشور هندوستان با ۱۰۷ هزار و ۱۲۵ مقاله رتبه هفتم تولید علم جهان را در اختیار دارد و ۴٫۱۳ درصد از کل تولید علم جهان را به خود اختصاص داده است، کره جنوبی با ۷۱ هزار و ۶۹۸ مقاله ۲٫۷۶ درصد از کل تولید علم جهان را داشته و در رتبه ۱۲ قرار دارد و کشور تایوان با تولید ۴۱ هزار و ۶۱۰ مقاله در رتبه ۱۶ قرار گرفته است.

رئیس پایگاه استنادی جهان اسلام اظهار داشت: با مقایسه جایگاه ایران و تایوان متوجه می‌شویم کشور تایوان تنها یک هزار و ۶۱۰ مقاله از ما بیشتر تولید کرده است و به همین دلیل یک رتبه بالاتر از ایران قرار دارد.

وی اضافه کرد: در این رتبه‌بندی ایالات متحده آمریکا مقام نخست را دارد و ۲۲ درصد از سهم تولیدات علم جهان را به خود اختصاص داده است و ۵۰۷ هزار و ۸۸۴ مقاله تولید کرده است، کشور چین با تولید ۴۳۰ هزار و ۶۷۲ مقاله در رتبه دوم قرار دارد و سهم تولیدات علم این کشور ۱۶٫۶۱ درصد از کل تولید علم جهان است.

مهراد گفت: رتبه‌های سوم، چهارم و پنجم به کشورهای انگلستان، آلمان و ژاپن تعلق دارد و کشورهای فرانسه، هندوستان، ایتالیا، کانادا، اسپانیا، استرالیا، کره جنوبی، برزیل، هلند، فدراسیون روسیه رتبه‌های ۶تا ۱۵ را در اختیار دارند.

رئیس پاپگاه استنادی جهان اسلام اظهار داشت: این رتبه‌بندی نشان می‌دهد که کشور ما با کسب رتبه ۱۷ در سال ۲۰۱۳ جایگاه برتری دارد زیرا ۱۴۱ کشور در تولید علم دنیا حضور دارند و کشورهایی مانند سوئیس و ترکیه رتبه‌های بعد از ایران را به دست آوردند.

به گفته وی میزان تولیدات علمی کشور ترکیه ۳۷ هزار و ۷۲۸ مقاله است که این کشور ۱٫۴۵ درصد تولید علم دنیا را در اختیار دارد.

مهراد گفت: کشورهای پیشرفته‌ای مانند لهستان، سوئد، بلژیک، دانمارک و اتریش پس از ایران قرار دارند  و کشور مالزی نیز بعد از ایران و ترکیه رتبه سوم کشورهای مسلمان را دارد و با تولید ۲۳ هزار و ۶۲۲ مقاله در رتبه ۲۳ قرار دارد.

وی با اعلام تازه‌ترین آمار تولید علم کشورهای جهان گفت: در ۵ ماه و ۷ روز نخست سال ۲۰۱۴ بر اساس آمار پایگاه اسکوپوس ایران ۱۵ هزار و ۹۸۲ مقاله تولید کرده است که این آمار پس از فصل تابستان افزایش می‌یابد و امیدواریم تا پایان امسال از مرز ۴۰ هزار مقاله که مربوط به سال گذشته است، عبور کنیم.

دیدگاهی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلد های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


ثبت نام کلاس تئوری مدیریت و مدیریت در اسلام ارشد و دکتری با استاد پورشفیع
مشاهده جزئیات