آخرین ها
خانه / اخبار / برای مصاحبه دکتری ۵۰ هزار تومان بدهید تا صلاحیتتان را بررسی کنیم!

برای مصاحبه دکتری ۵۰ هزار تومان بدهید تا صلاحیتتان را بررسی کنیم!

برای مصاحبه دکتری ۵۰ هزار تومان بدهید تا صلاحیتتان را بررسی کنیم!

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از «تابناک»، در حالی که نتایج آزمون دکترای ۹۴ مدتی است اعلام شده و برگزیدگان آزمون کتبی برای انجام آزمون مصاحبه مشخص شده‌اند، اخباری درباره این مرحله مخابره می‌شود که نشان ار آن دارد که هنوز همه  مشکلات ورودی به دوره دکترا رفع نشده است.

اگر قائل به گرفتن هزینه هم باشیم، باز توجیهی ندارد برای یک آزمون مشابه، مبالغ متفاوت دریافت کرد؛ بنابراین، جا دارد که وزارت علوم ورود کرده و مصوبه‌ای برای کاهش و یکسان سازی هزینه‌های آزمون مصاحبهدکترا در نظر گیرد تا شائبه درآمدزایی از محل برگزاری این آزمون در دانشگاه‌ها از بین برود.

از ۲۵ هزار تومان تا ۱۵۰ هزار تومان، وقتی نرخ یک آزمون در دانشگاه‌های مختلف این همه نوسان دارد، به نظر نمی‌رسد که اتفاقی طبیعی در حال وقوع باشد.

البته خوشبختانه مهم‌ترین مشکلی که آزمون مصاحبه این دوره در سال های گذشته به آن مبتلا بود، رفع شده، زیرا مسئولان وزارت علوم برای مقابله با برخوردهای سلیقه‌ای و هماهنگ نبودن چگونگی گزینش داوطلبان بر‌تر در دانشگاه‌های مختلف، آیین نامه‌ای تدارک دیده‌اند که دانشگاه‌ها موظف هستند نمره معرفی شدگان به مصاحبه دکترا را بر اساس آن تعیین و به سازمان سنجش آموزش کشور بفرستند.

این اتفاق از آن روی جالب توجه می‌شود که بدانیم در سال های گذشته، اتفاقاتی مانند رد کردن نمره صفر برای معرفی شدگان به مصاحبه دکترا در برخی دانشگاه‌ها ـ مانند تهران ـ رخ داده بود که با اعتراض شدید داوطلبان مواجه شده و نشانه آشکاری برای اعمال نفوذ دانشگاه‌ها در گزینش دانشجویان مورد نظر خودشان به حساب می‌آمد؛ بنابراین، می‌توان آیین نامه وزارت علوم برای این منظور را گامی بزرگ برای احقاق متقاضیان تحصیلات دوره دکترا برشمرد و ارج دانست؛ آیین نامه‌ای که در آن تلاش شده راه هر گونه اعمال نظرهای غیرمنصفانه بسته شده و حتی به همترازی نمرات آزمون های ملی و بین المللی زبان انگلیسی نیز پرداخته است.

اما هر چه این آیین نامه قابل توجه به نظر می‌رسد و جای تقدیر دارد، بی‌توجهی به مبلغی که دانشگاه‌ها برای برگزاری این آزمون می‌گیرند، جای سؤال خواهد داشت، زیرا می‌بینیم دانشگاه‌ها برای برگزاری این آزمونِ مشخص، مبالغ مختلفی از داوطلبان طلب می‌کنند؛ از ۲۵ هزار تومان تا ۱۵۰ هزار تومان!

این اختلاف در حالی خودنمایی می‌کند که به یاد می‌آوریم در سال های گذشته، اگر در نحوه ارزیابی کارنامه علمی برگزیدگان آزمون دکترا اشکالات مهم و اساسی به چشم می‌خورد، دست کم مسئولان وقت وزارت علوم به نرخ آزمون مصاحبه علمی دقت نموده و نرخ یکسانی برای این فرایند تعیین کرده بودند؛ نرخی که البته امثال دانشگاه تهران به ریاست دکتر رهبر قائل به اجرایش نبود.

اینکه چرا این نرخ نوساناتی تا این اندازه شدید را در دانشگاه‌های مختلف نشان می‌دهد، یک مسأله است و اینکه آیا می‌توان تحصیلات دوره دکترا در دانشگاه‌های دولتی را ـ که از محل بیت المال اداره می‌شوند ـ منوط به پرداخت چنین مبالغی کرد، موضوعی دیگر، چون می‌دانیم اگر آزمونی برای ورود به دانشگاه وجود دارد، ناشی از کمبودهایی است که نظام آموزش عالی در کشور با آن دست به گریبان است و نمی‌تواند به همه متقاضیان، خدمت رسانی کند.

بنابراین، اگر بگوییم دریافت مبلغ از متقاضیان تحصیل در دوره دکترای سراسری، آن هم از متقاضیانی که یک نوبت آزمون ورودی این دوره را گذرانده و از جمله برگزیدگان آن بوده‌اند، به خودی خود محل اشکال است، چه برسد که مبالغ آزمون را گزاف در نظر گرفته باشیم.

این در حالی است که اگر قائل به گرفتن هزینه هم باشیم، باز توجیهی ندارد که برای یک آزمون مشابه، مبالغ متفاوت دریافت کرد؛ بنابراین، جا دارد وزارت علوم ورود کرده و مصوبه‌ای برای کاهش و یکسان سازی هزینه‌های آزمون مصاحبه دکترا در نظر گیرد تا شائبه درآمدزایی از محل برگزاری این آزمون در دانشگاه‌ها از بین برود.

485 بازدید

دیدگاهی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلد های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


ثبت نام کلاس تئوری مدیریت و مدیریت در اسلام ارشد و دکتری با استاد پورشفیع
مشاهده جزئیات